Слід враховувати, що деякі питання ставляться хворими з метою уточнення діагнозу, прогнозу, приховуваних від них. Тому питання вони задають у завуальованій формі, сподіваючись, що той, хто відповідає, не зрозуміє схованого змісту і внесе додаткові відомості.

Приклади питань:
1. У мене нічого злоякісного у вилученій пухлини не виявили, а навіщо викликають до онколога? Значить лікарі щось приховують від мене?
2. У мене була початкова стадія пухлини, констатували повне одужання, проте продовжують обстежувати кожні 3 міс. Значить існує небезпека, лікування не позбавило від хвороби?

voprosu sadavaemue bolnumi

Подібні питання задають хворі, які піддалися радикальному лікуванню, які не вірять діагнозу, повідомленому йому у стаціонарі, що підозрюють рак.

Відповідь має бути лаконічною і переконливою, що виключає можливість додаткових уточнень і бесід на цю тему. Спостереження і догляд за онкологічними хворими переслідують мету закріплення результатів лікування шляхом контрольних обстежень хворих, оздоровлення побутових умов, контролю за проведенням призначених їм лікувальних і профілактичних заходів. Страждаючі онкологічними захворюваннями підлягають спостереженню в онколога (у тому числі й ті, які лікувалися від злоякісних, доброякісних або передпухлинних захворювань). Цей факт не може служити підставою для занепокоєння або сумнівів.

Складніше відповісти хворим після паліативного лікування, особливо тим, які піддалися пробним операціями або продовжують виявляти у себе пухлину. Зазвичай лікарі пояснюють це наявністю супутнього запального інфільтрату чи специфічним хронічним процесом, що не підлягає висіченню, а тільки хіміотерапії.

У цій ситуації стривоженому хворому на його питання-твердження: розкрили і зашили? нічого не зробили? треба відповісти: Вас спостерігають, щоб простежити, як закінчилося спеціальне лікування для проведення подальших спеціальних лікувальних і профілактичних заходів. Інфільтрати, набряки і багато інших наслідків оперативного втручання, променевого або хіміотерапевтичного лікування зустрічаються нерідко. Вони проходять при чіткому виконанні призначеного лікування. Ви відчуєте полегшення, коли закінчите повний курс призначеного лікування.

Більшість хворих, задаючи питання, надають їм "практичну" спрямованість, нібито бажаючи отримати пораду щодо режиму харчування, профілактичних заходів, можливості раннього й самостійного виявлення рецидиву і т. п.

Питання: чому онкологічним хворим забороняється перебувати на сонці?

Відповідь: такої заборони немає. Не рекомендується спеціально загоряти на сонці, піддаватися тривалому впливу його променів, особливо в оголеному вигляді (засмагати). Це загострює процеси і шкідливо для страждаючих серцево-судинними захворюваннями і гіпертонією.

Потрібно пам'ятати, хворим. які перенесли онкологічне захворювання не рекомендується відпочивати на південних курортах в літній час, як і спеціально загоряти в середній смузі. Це може послужити поштовхом до нового вогнища пухлинного росту внаслідок підвищення активності клітинного поділу. Але ховатися від сонця, ходити тільки по тіньовій стороні або під парасолькою не слід. Це зайва обережність.

Питання: чи можна самому помітити й визначити рецидив, що починається?

Відповідь: ні. Для цього необхідний ряд досліджень, які проводять лікарі-онкологи й фахівці. Тому хворі, які знаходяться під наглядом, повинні піддаватися періодичним лікарським оглядам. Запідозрити ускладнення при наявності незвичайних симптомів або зміні звичайного стану - можна. У цих випадках треба з'явитися на огляд до онколога, не чекаючи призначеного терміну.

Питання: яка різниця між злоякісною пухлиною і доброякісної?

Відповідь: доброякісна пухлина росте повільно, злоякісна - значно швидше. Доброякісна пухлина покрита оболонкою, її легше видалити. Злоякісна пухлина оболонки не має, вона вростає в сусідні тканини, тому чим раніше її визначають, тим легше і надійніше лікування.

Терміни: "злоякісна пухлина", "доброякісна пухлина" не зовсім точно відображають їх значення і небезпеку. Наприклад: рак шкіри - небезпеки для життя не представляє. Доброякісна пухлина мозку, бронха чи стравоходу вимагає складного оперативного лікування і становить небезпеку для життя.

Питання: чи можна і за якими ознаками заздалегідь визначити яка пухлина доброякісна чи злоякісна?

Відповідь: лікарі-онкологи можуть визначити доброякісна чи злоякісна пухлина шкіри. Але найчастіше для цього потрібно дослідження під мікроскопом матеріалу, добутого пункцією, або шматочка пухлини. При пухлинах внутрішніх органів характер їх встановлюється гістологічним або цитологічним дослідженням.

Питання: які народні засоби існують для лікування пухлин? Чи завжди потрібна операція або променеве лікування?

Відповідь: всі рослини і хімічні сполуки народної медицини, які заслуговують уваги, досліджені вченими. Частина з них, що дають лікувальний ефект, використовується лікарями при лікуванні хворих. Засобів і сполук, невідомих лікарям, і, нібито, наявних у знахарів і в народній медицині - немає. Лікуватися слід тільки у лікарів.

Лікування пухлинних захворювань здійснюється не тільки оперативним методом. Найбільш поширена в даний час променева терапія. Усе більше застосування набувають хіміотерапія, гормональна терапія і лікування спеціальними антибіотиками. Онкологічні хворі повинні лікуватися тільки у лікарів. Лікування у знахарів завжди затягує хворобу, приносить шкоду.

Родичі хворих часто інформовані про діагноз хворого і прогноз захворювання. Але не всі. Є й такі, від яких діагноз і прогноз приховують більш ретельно, ніж від хворого. З питаннями про діагноз і прогноз треба звернутися до онколога. На багато питань ті можуть дати обдуману відповідь, часто використовуючи питання як привід для короткої освітньої бесіди. Наприклад:

Питання: яка тривалість життя хворих на рак?

Відповідь: тривалість життя хворих злоякісними пухлинами, як і більшістю інших важких захворювань, залежить в основному від двох моментів: своєчасного розпізнавання і правильного лікування. Злоякісні пухлини ранніх стадій виліковуються в 90-100% випадків. Для цих хворих тривалість життя не скорочується. У запущених стадіях відсоток стійкого вилікування значно менше. Своєчасно розпочате лікування в спеціалізованих лікувальних установах дає стійке одужання і при несприятливих формах злоякісної пухлини II і навіть III стадій. Лікування домашніми засобами - травами і знахарськими настоями - веде до невиліковность і смерті при пухлині і на ранній стадії. Найвірнішими засобами збереження життя хворого є раннє звернення до лікаря і спеціалізоване лікування в лікувальних установах.

Тривалість життя хворих після радикального лікування (оперативного, променевого, медикаментозного), багато в чому залежить від їх подальшого спостереження. Сучасні методи діагностики дозволяють виявити рецидив захворювання або його метастаз на ранній стадії, а сучасні методи лікування цих ускладнень дозволяють зберегти життя багатьом хворим з рецидивами і метастазами. Кілька десятиліть тому це було недоступно. Тому набуває великого значення своєчасність явки хворих на контрольні обстеження в онкологічний кабінет за місцем проживання.

У кожного онколога є багато випадків повторного лікування з приводу неодноразових рецидивів чи віддаленого метастазу, що закінчилися тривалим одужанням.

На питання, яке найбільш цікавить оточуючих хворого, про можливість заразитися раком, треба переконливо довести, що рак - не заразна хвороба. Докладну відповідь на це питання наведено у відповідному розділі. У ньому ж висвітлено питання про профілактику раку: як роз'яснити його при бесідах. Але часто це питання задається в такому вигляді, що необхідно розширити відповідь, використати його для пропаганди профілактичних заходів.
Наприклад:

Питання: чи може здійснюватися профілактика раку, якщо причина його невідома?

Відповідь: невідома сутність змін в клітці, яка робить її злоякісною, не регульовану організмом. Але добре відомі причини виникнення злоякісних пухлин більшості тканин і органів людини. Вони виникають на грунті тривалих хронічних процесів і ушкоджень цих тканин і органів. Наприклад: виникнення злоякісної пухлини у ділянці рубця після опіку. Висічення цієї ділянки веде до одужання, але часто виникає пухлина в іншій ділянці. Якщо відразу видалити не частину, а весь рубець, пухлина більше не з'явиться. Профілактикою злоякісної пухлини є лікування хронічних тривалих виразок і запалень. Це один метод профілактики. Інший, не менш ефективний - не допустити впливу специфічних шкідливих факторів на тканини і органи людини. Цим шляхом вдалося ліквідувати професійні злоякісні новоутворення робітників ряду шкідливих виробництв. Ліквідація цих факторів у побуті може і повинна значно зменшити захворюваність. Наприклад: відмова від куріння - рак легенів, відмова від систематичного прийому алкоголю - рак шлунку і т. п.

Питання: чи передається рак у спадщину?

Відповідь: ні, не передається. Збіг, спостережуваний іноді при захворюванні на рак одного і того ж органу у батьків і дітей, пояснюється, як правило, конституціональними особливостями організму або однаковими умовами побуту, тобто впливом однакових факторів протягом тривалого часу. Існує генетична схильність до деяких передракових і ракових захворювань, але їх небагато і вони складають малу частку серед злоякісних пухлин. До того ж наявність генетичної схильності не означає, що у людей з такою схильністю рак повинен розвинутися обов'язково, просто у цієї групи людей певні пухлини розвиваються дещо частіше, ніж серед решти населення.

Серед відомих "генетичних" захворювань - ретинобластома, невусна базально-клітинна карцинома, трихоепітеліома, множинний ендокринний аденоматоз, феохромоцитома, медулярний рак щитовидної залози, парагангліома, поліпоз товстої кишки. Члени таких сімей повинні бути під особливим спостереженням в онкологів для раннього виявлення пухлини. Їм потрібно бути особливо обережними при виборі професійної діяльності.

Родичі та сусіди хворої на рак молочної залози зазвичай цікавляться питаннями ранніх ознак цього захворювання або профілактикою його.

Навколишні хворого на рак шлунка відповідно ставлять запитання про профілактику і ознаки цього захворювання.

І не фахівцям не слід займатися роз'ясненням цих питань. Краще знайти для зацікавлених даними питаннями популярну літературу, або рекомендувати відповідну лекцію, кінофільм. В онкологічних кабінетах можна знайти листівки і брошури з протиракової пропаганді і при необхідності отримати їх.

Треба пам'ятати, що як необережне слово, так і протиракова література в невідповідний момент і в певних умовах можуть з'явитися чинником ятрогенії, нанести хворому і його родичам психічну травму.

Онкологічні працівники, які працюють багато років на одній ділянці, стають другом багатьох онкологічних хворих. З ними рахуються, радяться.

Невиліковні хворі, які отримують паліатівне лікування, нерідко ставлять питання, на які відповісти не завжди просто, особливо коли хвороба в запущеній стадії. Не відчуваючи поліпшення від лікувальних процедур, вони стають дратівливими, а нерідко й агресивними. Їх рідні, спостерігаючи, як тривають страждання близької людини, починають вживати енергійних заходів порятунку - допускати навіть запрошення знахарів, дістають "чудодійні" настої, трави, мазі і т. п. Зазвичай хворий і рідні приховують це "лікування" від лікаря.

Не можна забувати, що наукова медицина, не визнає знахарства і необґрунтованого лікування онкологічних хворих. Дослідження показали, що ряд знахарських засобів лікування злоякісних пухлин містять отруйні речовини, ще більше погіршують стан хворого. За висновком академіка М. М. Блохіна, у багаторічній медичній практиці не довелося зустріти жодного випадку переконливо доведеного успіху лікування будь-якими знахарськими засобами.

З рідними або близькими для хворого особами розмова повинна бути категоричною і досить переконливою. Треба чітко роз'яснити шкоду самодіяльних зіль, а головне - їх непотрібність, безперспективність. На репліку з боку рідних: "Але Ви бачите, що медицина допомогти не може, хворий гине, чому не застосувати" знахарська засіб "? Можна відповісти, що" підпільним" лікуванням займаються несумлінні, корисливі люди, з метою наживи. І ця відповідь буде правдивою. Не треба боятися зіпсувати відносини з родичами хворого. Пройде кілька тижнів, і вони переконаються, що ви були праві, ваш авторитет збережеться. А у випадках співучасті в знахарському лікуванні, яке обов'язково закінчиться провалом, авторитет і репутація постраждають.

Неможливо перелічити всі питання, що задаються в процесі спілкування з хворими та їх близькими. Для професійної і деонтологічно правильної відповіді необхідні знання основних онкологічних положень і врахування конкретної обстановки.

Готовність відповісти на будь-які питання хворих та їх близьких з деонтологічних позицій - не завжди позитивна якість. На багато питань більш кваліфіковано відповість лікар-онколог. Але є питання, які обійти мовчанням або в даний момент переадресувати лікарю не можна. Є й такі питання, відповідь на які може послужити приводом до проведення міні-бесіди на санітарно-освітню тему.

Ліки від ТОВ "ФК ВІСТА"

Препарати ВІСТА відповідають вимогам національних і світових стандартів щодо якості, їх закуповують і систематично використовують більшість медичних закладів України для лікування онкологічних і інших захворювань,
ціна яких є життя людини!

Контакти

Адреса: 03035, м.Київ, вул. Митрополита Василя Липківського 45, приміщення 601-1
Пошта: info@vista.org.ua
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…