Результат діяльності онкологічної служби, показник її ефективності - це кількість хворих, які піддалися радикальному лікуванню і практично здорові. Вони знаходяться під наглядом онкологів як III клінічна група. Разом із зростанням кількості пацієнтів, які піддалися радикальному лікуванню, значно зріс і відсоток стійкого виліковування.

Структура з локалізації пухлинного процесу хворих III клінічної групи відрізняється від структури загальної онкологічної захворюваності. У таблиці частоти захворюваності з окремими локалізаціями на першому місці знаходяться новоутворення шлунку, на другому - ураження легень, на третьому - захворювання шкіри. Серед тих, які перебувають на диспансерному обліку, на першому місці знаходяться злоякісні пухлини шкіри, пухлини шлунку - на п'ятому місці, пухлини трахеї, бронхів і легенів - на шостому місці.

У III клінічну групу зараховуються хворі після радикального лікування, які первинно видужали від злоякісного процесу. Хоча вони вважаються практично здоровими, для повернення їх до колишніх умов життя (у побуті, в сім'ї, в колективі) необхідний ряд медичних і соціальних заходів.

reabilit bolnuh radikal lechenie

Арсенал сучасних методів лікування онкологічних хворих сприяє лікуванню значної їх кількості, але одночасно наносить велику шкоду їх фізичному і психічному стану. Лікувально-профілактичні заходи з ліквідації наслідків захворювання називаються реабілітацією, від латинського reabilitatio - відновлення колишнього стану. Процес реабілітації починається в онкологічних установах, які проводили радикальне лікування, і продовжується в процесі диспансеризації хворого.

Реабілітація хворого - це розробка й здійснення індивідуального плану відновлення порушеного психічного, морального, фізичного та фізіологічного стану. Для втілення його в життя багато онкологічних лікувальних установ мають спеціальні відділення для доліковування - реабілітаційні відділення. Але не всі порушені системи організму хворого можна відновити за час перебування в реабілітаційному відділенні. Нервово-психічні зміни, викликані діагнозом, тривалим і важким лікуванням, вимагають тривалого впливу оздоровлюючих факторів сімейного та побутового оточення.

Виписка хворого зі стаціонару супроводжується емоційною напруженістю. Тривожить питання подальшої життєвої перспективи, невиразність службових і сімейних відносин. Пригнічує можливість рецидиву. Свої тривоги і побоювання хворі не завжди можуть довірити рідним і близьким. Тому вони прагнуть не втрачати зв'язку з сусідами по палаті, листуються з ними, стежать за їх долею, діляться своїми тривогами. Це не завжди сприяє психосоціальній реабілітації.

Відносини з хворими в цей період покликані порушити єднання хворого з хворобою, переключити його інтереси. Прояв турботи про хворого, ініціатива у встановленні контакту мають позитивну дію. Важливо створити позитивний емоційний мікроклімат для хворого, відвернути від хвороби, в його життєвих пріоритетах вирішальне значення повинні займати робота, сім'я, колектив, захоплення, але не зайва турбота про здоров'я.

У цей період основна задача онкологів - раннє виявлення рецидивів і метастазів злоякісної пухлини, організація в разі потреби спеціалізованого лікування.

Своєчасне виявлення цих ускладнень неможливе без точного дотримання хворими терміну призначеної явки на контрольний огляд. Виконання контрольних оглядів багато в чому залежить від своєчасного оповіщення хворого. Зв'язок з хворими повинен існувати постійно.

Систематичний контроль за станом здоров'я хворого III клінічної групи - найдієвіший метод стійкою реабілітації онкологічних хворих.

Хворий 3., 50 років, був оперований в загальнохірургічному стаціонарі з приводу часткової кишкової непрохідності. Проведена резекція сигмовидної кишки з приводу раку. Взято на облік в онкологічному кабінеті за місцем проживання в III клінічну групу. Через рік після операції при контрольному обстеженні запідозрений солітарний (одиночний) метастаз у нижній частці лівої легені. Переведений у II клінічну групу і госпіталізований в пульмонологічний стаціонар. Діагноз підтвердився, зроблена радикальна операція. Прийнятий знову на диспансерний облік по III клінічній групі. Періодично приймав курси хіміотерапевтичного лікування. Два роки повного благополуччя, працездатність відновилася. Потім знову явища часткової непрохідності, анемізації, наростаюча слабкість. Госпіталізовано в онкологічну лікарню. З приводу рецидиву пухлини зроблена радикальна операція: видалення спадного відділу товстої і прямої кишок з видаленням метастатичних заочеревинних вузлів з накладенням штучного ануса. У печінці метастази не були виявлені. Взято на диспансерний облік знову в III клінічну групу. Призначено періодичні курси внутрішньовенного введення протипухлинних хіміопрепаратів. Хворий знову повернувся до роботи керівника відділу і протягом декількох років після останньої операції повноцінно виконував всі обов'язки.

Найчастіше своєчасно виявляються рецидиви й метастази у хворих злоякісними пухлинами молочної залози.

Хвора М .. 43 років. Прийнята на диспансерний облік в III клінічну групу після комплексного лікування з приводу злоякісної пухлини правої молочної залози. Через рік виявлений метастатичний вузол у правій надключичній області. Переведена в II клінічну групу, направлена ​​на променеве і хіміотерапевтичне лікування. Одужання. Переведена в III клінічну групу. Чотири роки повного благополуччя і знову підозра на пухлину в лівій молочній залозі. Переведена в II клінічну групу, направлена ​​в онкологічний диспансер. Проведено комплексне лікування. Повернулася на облік в III клінічну групу. Спостерігається 6 років. Ознак рецидиву, метастазу немає.

Відсоток стійко вилікуваних збільшується з кожним роком, не тільки завдяки досконалим методам первинного лікування, але в значній мірі за рахунок подальшої диспансеризації: своєчасного виявлення та лікування рецидивів і метастазів шляхом проведення профілактичних курсів променевого та медикаментозного лікування.

Хворим, яким закінчили радикальне лікування з приводу раку молочної залози, за рекомендацією стаціонару проводиться тривала гормонотерапія або повторні курси хіміотерапії. Профілактичне лікування проводиться також хворим, що закінчили радикальне лікування з приводу раку яєчників й інших захворювань.

Загроза рецидиву злоякісної пухлини в перші роки після радикального лікування - реальна. Це тривожить хворих, які перебувають на обліку в III клінічній групі. У деяких розвивається тривожно-депресивний стан. Підвищену тривожність слід зняти не висміюванням скарг і побоювань, а уважним ставленням до них. Треба пам'ятати, що психічна депресія хворого є не тільки фактором, що сприяє злоякісному росту, але і раннім симптомом деяких локалізацій злоякісної пухлини. Ігноруючи скаргу недовірливого хворого, можна несвоєчасно виявити рецидив.

Багато з пацієнтів, що закінчили радикальне лікування з приводу раку, не знають свого діагнозу. У довідках, що видаються їм, фігурують всілякі діагнози, маскують істинний: поліп, виразка, фіброзна мастопатія і т. п. Деякі хворі переконані в тому, що піддавалися лікуванню через загрозу можливого переходу їх хвороби в рак, тобто з профілактичною метою. Виклик до онколога сприймають як зайву перестраховку. Потрібні вміння, такт, щоб залучити цих хворих до систематичних оглядів, не викликавши цим негативних емоцій. Але проведення таких оглядів необхідно.

Залучення хворих, які закінчили лікування, до контрольних оглядів - ​​захід такий само важливий, як виявлення первинного захворювання раком.

 

 

Ліки від ТОВ "ФК ВІСТА"

Препарати ВІСТА відповідають вимогам національних і світових стандартів щодо якості, їх закуповують і систематично використовують більшість медичних закладів України для лікування онкологічних і інших захворювань,
ціна яких є життя людини!

Контакти

Адреса: 03035, м.Київ, вул. Митрополита Василя Липківського 45, приміщення 601-1
Пошта: info@vista.org.ua
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…