Загальні заходи гігієнічного характеру; Положення хворого в ліжку; Догляд за шкірою; Догляд за порожниною рота; Догляд за очима; Догляд за вухами; Догляд за носом; Догляд за волоссям; Гігієна людини, що доглядає за хворим.

ЗАГАЛЬНІ ЗАХОДИ ГІГІЄНІЧНОГО ХАРАКТЕРУ

При спостереженні за онкологічними хворими велике значення має регулярне зважування, тому що падіння маси тіла є однією з ознак прогресування хвороби. Регулярне вимірювання температури тіла дозволяє виявити передбачуваний розпад пухлини, реакцію організму на опромінення. Дані вимірювання маси тіла і температури повинні бути зафіксовані в історії хвороби або в амбулаторній карті.

Необхідно навчити хворого і родичів заходам гігієнічного характеру.

spetsialnui uhod za neizlechimo bolnum

Мокротиння, що часто виділяють хворі, які страждають на рак легенів і гортані, збирають у спеціальні плювальниці з добре притертими кришками. Плювальниці потрібно щодня мити гарячою водою і дезінфікувати 10-12% розчином хлорного вапна. Для знищення смердючого запаху в плювальницю додають 15-30 мл скипидару. Сечу і випорожнення для дослідження збирають у фаянсове або гумове судно, яке варто регулярно мити гарячою водою і дезінфікувати хлорним вапном. При метастатичних ураженнях хребта, які нерідко виникають у хворих на рак молочної залози або легенів, призначають постільний режим і підкладають під матрац дерев'яний щит щоб уникнути патологічних переломів кісток. При догляді за хворими, що страждають неоперабельними формами раку легенів, велике значення мають перебування на повітрі, нестомлюючі прогулянки, часте провітрювання приміщення, тому що хворі з обмеженою дихальної поверхнею легень потребують припливу чистого повітря.

ПОЛОЖЕННЯ ХВОРОГО В ЛІЖКУ

Залежно від загального стану хворий приймає те чи інше положення в ліжку. Розрізняють активне, пасивне і вимушене положення. Активним вважається положення, при якому хворий може повертатися, сидіти і робити активні рухи в ліжку, проте вставати або ходити самостійно не може. Активне положення ще не говорить про легкий перебіг захворювання. Пасивним називається положення хворого, що знаходиться в несвідомому стані, або неврологічного хворого з руховим паралічем. Вимушене положення хворий займає сам для полегшення свого стану. При больовому синдромі виразкової хвороби хворий займає колінно-ліктьове вимушене положення, при інфаркті міокарда - положення на спині, при ексудативному плевриті - на хворому боці і т. п.

Особливо виражене змушене положення у хворих із задишкою. Вони намагаються сісти, спертися руками на край ліжка, спустити ноги. У таких випадках під спину хворого треба підкласти 2-3 добре збиті подушки, поставити підголівник або підняти головний кінець функціонального ліжка. Якщо хворий тулиться до стіни, то під спину підкладають подушку, а під ноги ставлять лавочку. При наявності гнійника в легенях або бронхах необхідно створити положення для кращого відходження мокроти. Це так званий бронхіальний дренаж. Хворий може приймати положення стоячи на колінах і чолом упиратися в постіль (поза магометанина, що молиться) або ж опускати голову нижче краю ліжка (поза шукаючого взуття під ліжком). Якщо у хворого однобічний процес в легенях, то він лягає на протилежну сторону, тобто на здоровий бік: при цьому відхаркування мокротиння з хворої легені збільшується.

ДОГЛЯД ЗА ШКІРОЮ

Хворих, які тривалий час знаходяться в ліжку і не приймають гігієнічні ванни, слід протирати рушником, змоченим водою або одним із дезинфікуючих розчинів: камфорним спиртом, одеколоном, спиртом навпіл з водою, столовим оцтом і т. Д. Для цього один кінець рушника змочують дезинфікуючим розчином, злегка віджимають і протирають шкіру за вухами, шию, спину, передню частину грудної клітки і пахвові западини. Слід звертати увагу на складки під молочними залозами, де в гладких жінок можуть утворюватися попрілості. Потім насухо витирають шкіру в тому ж порядку.

У хворих, які тривалий час перебувають в ліжку, особливо в положенні на спині, нерідко з'являються пролежні (найчастіше на крижах, лопатках, п'ятах і ліктях). Сприяють утворенню пролежнів поганий догляд за шкірою важкохворого, незручна постіль, рідкісні перестилання її. При почервонінні шкіри на крижах або інших місцях слід добре розтерти її лимоном, розрізаним навпіл, або вологим рушником, насухо витерти, провести опромінення кварцовою лампою і систематично стежити за станом шкіри. Якщо пролежні все-таки з'явилися, необхідно змастити їх міцним розчином марганцівки і накладати пов'язки з маззю Вишневського або сумішшю перуанського масла з смерековим бальзамом, синтоміциновою емульсією або іншими мазями.

Для профілактики пролежнів щораз, перестилаючи ліжко, потрібно оглядати тіло хворого і звертати увагу на ті місця, де вони найчастіше виникають. Необхідно щодня протирати шкіру дезинфікуючим розчином, а під місця можливого утворення пролежнів підкладати гумове кільце, вкрите підстилкою або в наволочці. Кільце підкладають таким чином, щоб крижі знаходилися над його отвором. Промисловістю випускається пристрій для профілактики пролежнів, який складається з надувного прогумованого матраца з гофрованою поверхнею і електричним підігрівом.

ДОГЛЯД ЗА ПОРОЖНИНОЮ РОТА

Ходячі хворі щодня вранці або ввечері чистять зуби, а після прийому їжі прополіскують рот підсоленою водою (1/2 чайної ложки кухонної солі на склянку води) або слабким розчином калію перманганату (марганцівки). Тяжкохворим, які не можуть самостійно чистити зуби, після кожного прийому їжі потрібно протирати рот. Для цього той, хто доглядає, бере пінцетом ватяну кульку, змочує його в 5% розчині борної кислоти або 2% розчині натрію гідрокарбонату, слабкому розчині калію перманганату або в теплій кип'яченій воді і протирає хворому язик і зуби. Після цього хворий добре ополіскує рот.

У важкохворих часто розвивається запалення слизової оболонки порожнини рота - стоматит: з'являються біль при прийомі їжі, слинотеча, може підвищитися температура. Стоматит і паротит (запалення привушної залози) різко обтяжують стан хворого і можуть бути причиною розвитку сепсису. Тому необхідний ретельний туалет порожнини рота. Для полоскання користуються розчинами соди (натрію гідрокарбонату), двовуглекислого натрію або борної кислоти (по 1 / 2-1 чайній ложці на склянку води). Корисно також полоскання мінеральною водою, перекисом водню (1-2 столові ложки на склянку води) і розчином перманганату калію (1: 1000). Температура рідин, які використовуються для полоскання, повинна бути 20-40 ° С, хворому дають спеціальний посуд для спльовування. Слизову оболонку порожнини рота і язик протирають шматочком марлі, змоченою 1% розчином бури з додаванням гліцерину або настоєм ромашки. Медикаментозний вплив на слизову оболонку полягає в проведенні так званої аплікації або зрошення. Аплікація - накладання стерильних марлевих серветок, змочених у дезінфікуючому розчині (2% розчин хлораміну або 0,1% розчин фурациліну), на 3-5 хв. Цю процедуру повторюють кілька разів на день. Можна робити аплікації з болезаспокійливими засобами. Зрошення роблять за допомогою кухля Есмарха, шприца Жане або гумової груші. Груди хворого накривають клейонкою, надають йому положення напівсидячи, в руках він тримає лоток, який підносить до підборіддя для стікання промивної рідини. Той, хто доглядає, відсовуючи шпателем або ручкою столової ложки по черзі то ліву, то праву щоку, вводить наконечник і зрошує порожнину рота. Під тиском струменя відбувається механічне вимивання часток їжі, гною і т. п. Кухоль Есмарха повинен знаходитися на відстані 1 м вище голови хворого. Цим забезпечується достатня сила струменя. Наконечник до процедури кип'ятять, а після - промивають проточною водою і зберігають у 2% розчині хлораміну або розчині фурациліну 1: 5000.

У хворих з високою температурою або важким порушенням кровообігу іноді зустрічається афтозний стоматит, при якому з'являється дуже неприємний запах з рота, який гнітюче діє на хворого та оточуючих. Боротьба з афтозним стоматитом полягає в лікуванні основного захворювання, а також призначенні речовин, що знищують запах: полоскання рота 0,5% розчином хлораміну, 2% розчином натрію гідрокарбонату (соди) або 1% розчином натрію хлориду (повареної солі).

З появою ознак паротиту (запалення привушних слинних залоз) необхідний огляд лікаря, який призначає масивну терапію антибіотиками, попередньо взявши посів із порожнини рота на чутливість бактеріальної флори до антибіотиків.

Іноді у хворих з'являються сухість губ і болісні тріщини в кутах рота. Для полегшення стану на губи накладають марлеву серветку, змочену водою, а потім змащують губи будь-яким жиром. Не дозволяється широко відкривати рот, доторкатися до тріщин і зривати скоринки, користуватися зубною щіткою. Полоскати рот слід після кожного прийому їжі.

Зубні протези, на ніч варто зняти, ретельно промити з милом і до ранку зберігати в чистій склянці, а вранці знову промити і надіти.

ДОГЛЯД ЗА ОЧИМА

Догляд за очима вимагає особливої ​​уваги. Очі промивають при виділеннях, що склеюють вії. Застосовують стерильні марлеві тампони, змочені в теплому розчині 2% борної кислоти. При захворюванні очей закапують краплі і втирають очні мазі. Піпетку для закапування перед вживанням кип'ятять. Перед процедурою той, хто доглядає, ретельно миє руки з милом і щіткою, протирає їх спиртом, щоб не внести інфекцію в очі. Техніка закапування: лівою рукою злегка відтягують нижню повіку і, запропонувавши хворому подивитися в протилежну сторону, повільно впускають одну краплю ближче до носа; перечекавши трохи, впускають другу краплю і просять хворого закрити очі. Очні мазі накладають на повіки спеціальною скляною лопаткою. Мазі й лопаточки повинні бути стерильними. Віко хворого відтягують вниз, за ​​нього закладають мазь і м'якими рухами пальців через віко розтирають її по слизовій оболонці.

ДОГЛЯД ЗА ВУХАМИ

Ходячі хворі під час щоденного ранкового туалету самостійно миють вуха. Хворим, які тривалий час знаходяться в ліжку, періодично чистить вуха той, хто доглядає. Якщо утворилася сірчана пробка, її видаляють. Для закапування крапель у вухо нагинають голову хворого в здорову сторону. Лівою рукою відтягують мочку вуха, а правою тримають піпетку, з якої вводять краплі в слуховий прохід. Після цього у вухо закладають невеликий ватяний тампон на кілька хвилин.

ДОГЛЯД ЗА НОСОМ

Якщо хворий слабкий і не може звільняти носові ходи самостійно, той, хто доглядає, повинен щодня видаляти скоринки. Для цього в носові ходи вводять ватяну турунду, змочену у вазеліновій олії, гліцерині або будь-якому масляному розчині, закидаючи голову хворому, і через 2-3 хв обертальними рухами видаляють скоринки.

ДОГЛЯД ЗА ВОЛОССЯМ

У хворих, що знаходяться тривалий час у постелі, потрібне постійне спостереження за волоссям. Чоловіків стрижуть коротко і раз на тиждень проводять гігієнічну ванну з миттям голови. Жінкам, які мають довге волосся, щодня розчісують їх густим гребінцем, індивідуальним для кожної хворої. Чужими гребінцями користуватися категорично забороняється. Коротке волосся розчісують від коренів до кінців, а довге поділяють на паралельні пасма і повільно розчісують від кінців, намагаючись не висмикувати їх. Густий гребінь, змочений в розчині оцту, добре вичісує лупу і бруд. Щоб краще промити голову, слід застосовувати різні шампуні, дитяче мило або воду з домішкою хни. Якщо стан хворого дозволяє, голову йому миють під час гігієнічної ванни. Якщо хворий тривалий час не встає, йому миють голову в ліжку. Під час намилювання слід добре протерти шкіру під волоссям. Потім волосся обполіскують і насухо витирають, після чого ретельно розчісують. Після миття голови, особливо жінкам з довгим волоссям, той, хто доглядає, надягає їм на голову рушник або косиночку, щоб уникнути переохолодження. Потрібно щодня стежити за станом волосистої частини голови хворих і проводити профілактику педикульозу (вошивості).

ГІГІЄНА ЛЮДИНИ, ЩО ДОГЛЯДАЄ ЗА ХВОРИМ

Людина, що доглядає за хворим, повинна бути зразком чистоти і акуратності. Вона повинна постійно стежити за чистотою тіла, не рідше одного разу на тиждень, а при надмірній пітливості - частіше, приймати гігієнічну ванну, ретельно стежити за руками і мити їх перед їжею і після відвідування туалету, до і після кожної маніпуляції. Нігті повинні бути коротко обстрижені і не пофарбовані. Мити руки слід щіткою, щоб краще очистити нігтьові фаланги. При наявності сухості шкіри після миття шкіру рук змащують кремом для рук або будь-яким жиром. Можна приготувати суміш гліцерину (3/4) з нашатирним спиртом (1/4).

Дуже важлива охайність одягу. Бажано, щоб на тому, хто доглядає, були білий чистий халат, біла шапочка або косинка, що покриває волосся, капці, що дозволяють безшумно пересуватися і добре піддаються знезаражуванню. Халат і косинку необхідно залишати в спеціально відведеній шафці.

Ліки від ТОВ "ФК ВІСТА"

Препарати ВІСТА відповідають вимогам національних і світових стандартів щодо якості, їх закуповують і систематично використовують більшість медичних закладів України для лікування онкологічних і інших захворювань,
ціна яких є життя людини!

Контакти

Адреса: 03035, м.Київ, вул. Митрополита Василя Липківського 45, приміщення 601-1
Пошта: info@vista.org.ua
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…